Tauragės žinios logotipas
TKM „Santaka“ – laisvės bendraamžiai: 35 metai istorijų 

Benjaminas Pocius kelia Lietuvos trispalvę Kovo 11 dienos rytą. 2021 m., Autorius Juozas Petkevičius

TKM „Santaka“ – laisvės bendraamžiai: 35 metai istorijų 

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ šiemet švenčia kartu su nepriklausoma Lietuva – 35-erius Laisvės ir kūrimosi metus. 1990-ieji – ne tik šiuolaikinės Valstybės, bet ir modernios atminties saugojimo tradicijos Tauragėje pradžia. 35-eri metai valstybės istorijoje – neilgas laiko tarpas, tačiau niekas nepaneigs Lietuvos sėkmės istorijos – transformacijos į modernią pilietinę visuomenę, gebančią pastovėti ir už save, ir už karo draskomą kaimynę Ukrainą. Daugiau nei pusmetį, pradėdami nuo Kovo 11-osios, keliausime iki rugsėjo 1-osios, Muziejaus įkūrimo dienos, apmąstydami, kaip sekasi mums „įmuziejinti“ šiuolaikinį žmogų, tauragiškį, Tauragę.

Ar reikia XXI a. muziejaus?

Nuo Atgimimo nemažai vandens nutekėjo Tauragėje, miestas transformavosi, pasikeitė ir viešos erdvės, ir žmonių mentalitetas, užaugo nauja – Nepriklausomos Lietuvos karta. Ar 35-eri metai daug muziejaus istorijoje? Žiūrint, su kuo lyginsime. Tauragėje viešo muziejaus iki 1990-ųjų taip ir nebuvo įkurta, neskaitant kraštotyrininkų bei mokytojų iniciatyvų tarpukariu bei sovietmečiu, dažniausiai vietiniu, įstaigų bei mokyklų vidaus lygmeniu. Sovietmečiu, nuo 1964 m. Pilyje politechnikume veikė ideologinis muziejus, įkurtas dviejuose Pilies bokštuose, tačiau modernios muziejininkystės pradmenų ten žvalgytis nesinori.

TKM „Santaka“ gamtos ekspozicijos atidarymas, 1997 m. Iš kairės: a.a tautodailininkas A. Bagdonas, gamtininkas A. Narškin, direktorius A. Červinskas.

TKM „Santaka“ gamtos ekspozicijos atidarymas, 1997 m.Iš kairės: a.a tautodailininkas A. Bagdonas, gamtininkas A. Narškin, direktorius A. Červinskas.

Autorius: Autorės asmeninio archyvo nuotrauka

1990-ųjų spalio 28 d. pirmasis ką tik įkurto Tauragės „Santakos“ muziejaus direktorius Česlovas Vaupšas „Tauragiškių balse“ rašė: „Šią vasarą Politechnikumas išsikėlė i naujus rūmus. Rodos, išsipildys tauragiškių kultūrininkų lūkesčiai – pastato ansamblį paversti tuo, kuo ir turėtų būti – kultūros Židiniu. Gal net pagrindinę patalpų dalį derėjo atiduoti muziejui (muziejus tuomet kūrėsi nedideliame plote, buvusio politechnikumo korpuse nuo ligoninės pusės, II aukšte. Šiuo metu čia – TKM „Santaka“ administracijos darbuotojų kabinetai, – aut. past.). Muziejus tik kuriamas. Tai kruopštus ir ne vienų metų darbas.“ Po muziejaus įkūrimo dažnai apie jį rašiusių metraštininkų Vytauto Čiapo, Eugenijaus Šalčio, „svarbiu kultūros židiniu muziejus buvo įvardijamas daugelyje straipsnių“.

Praėjusį savaitgalį praūžusioje Knygų mugėje Lietuvos nacionalinio muziejaus, kuris šįmet švenčia 170 m. nuo jo ištakomis laikomo Vilniaus senienų muziejaus įkūrimo, buvau pakviesta į diskusiją „Istorija, istorijos ir žmonės“. Pokalbio potekstė formuluota provokatyviai: „ar reikia XXI a. muziejaus?“, o diskusijos moderatorius, istorikas Norbertas Černiauskas ją dar aštrino suponuodamas, ar muziejus nesąs tik praeities reliktas ir, paprastai tariant, nebeaktuali senienų kaupykla.

Diskusija Knygų mugėje, 2024. Iš kairės: istorikas Norbertas Černiauskas, dr. Rūta Kačkutė, dr. Sigita Bogužaitė-Talačkienė, Eglė Červinskaitė

Diskusija Knygų mugėje, 2024. Iš kairės: istorikas Norbertas Černiauskas, dr. Rūta Kačkutė, dr. Sigita Bogužaitė-Talačkienė, Eglė Červinskaitė

Autorius: Silvestro Samsono nuotrauka, Lietuvos nacionalinis muziejus.

Drauge su diskusijos pašnekovėmis, Lietuvos nacionalinio muziejaus generaline direktore dr. Rūta Kačkute ir Palangos gintaro muziejaus direktore dr. Sigita Bogužaite-Talačkiene, manau, įrodėme, jog šiuolaikinis muziejus ne tik reikalingas, bet būtinas šiuolaikiniam žmogui, patiriančiam informacinės globalios tikrovės iššūkius. Muziejaus misija ne tik išlieka aktuali – saugoti atminties artefaktus, bet tampa vis platesnė – istorijas aktualizuoti, suprantamai perteikti šiuolaikiniam žmogui. Muziejus neša atsakomybę įgalinti visuomenę mąstyti kritiškai, puoselėti istorinę atmintį ir išlaikyti vertybinį stuburą kintančio pasaulio akivaizdoje. Be to, šiandien muziejai įsitraukia į jaunosios kartos ugdymą, tautinį identitetą padeda formuoti piliečiams nuo mažų dienų. Tad su „dulkes nuo eksponatų valančio“ muziejininko stereotipu mums nebe pakeliui.

Trūkinėjantis atminties audinys

Užpernai Muziejaus jau 7-erius metus rengiamame festivalyje KVADRATU ieškojome tauragiškio tapatybės kodo, diskusijos „į tą pačią Jūrą neįbrisi du kartus“ metu su dr. Nerija Putinaite kėlėme klausimus, koks yra tauragiškio „amžius“, kiek kartų siekia mūsų šaknys? Siekiant atsakymo į šiuos klausimus, Tauragės muziejininkams dar teks padirbėti. Muziejaus rinkiniai, nors juose jau per 20 tūkst. eksponatų, vis dar nepasakoja vientiso pasakojimo apie Tauragės visuomenės raidą bei istoriją. Daryčiau prielaidą, jog tai – modernios muziejininkystės tradicijos nebuvimo XX a. Tauragėje pasekmės.

Akivaizdu, kad nepuoselėjama atmintis trūkinėja, tampa fragmentuota, sunku atsekti istorinę tapatybę, ryšius tarp žmonių, vietų, istorinių įvykių, rasti jungiančius kontekstus, juos susieti.

Tauragės „Santakos“ muziejus prieš remontą, 1996 m.

Tauragės „Santakos“ muziejus prieš remontą, 1996 m.

Autorius: Romualdo Vaitkaus nuotrauka

Muziejininkystės tradicijas Tauragėje galima atsekti nuo tarpukario. Jas kūrė ir palaikė mokytojų bendruomenė – 1923 m. Tauragėje buvo įkurta mokytojų seminarija, šio istorinio fenomeno šimtmetį mininčią parodą „Tauragės mokytojų seminarijai – 100“ vis dar galite aplankyti Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Istorijos ekspozicijoje.

Praėjusią savaitę išėjo naujas atminties laukui reikšmingas Tauragės rajono Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos papildytas leidinys „Tauragės mokytojų seminarija 1923–1942 (1944)“, kuriame, be kita ko, publikuota nemažai nuotraukų iš Muziejaus fondų. Knygoje cituojamas žymaus Tauragės krašto kalbininko Petro Joniko straipsnis seminarijos Žurnale „Mūsų darbai“ (Nr. 1, 1925 m.):

Muziejų naktis 2012 m.

Muziejų naktis 2012 m.

Autorius: Romualdo Vaitkaus nuotrauka

„Istorijos mokytojo J. Vilkaičio rūpesčiu muziejėlis įsikūrė 1923 m. pabaigoj (spalio mėn..). Mokytojo raginami, mokiniai per ta laika prinešė įvairių dalykėlių. Turtingiausias muziejėlio skyrius yra senoves literatūros ir numizmatikos. Yra knygų, pažymėtų 1779 m. data. Muziejėlis turi ir „Auszros“ 1–10 Nr. (17–288 psl.) (1883 m.). Daugiausia yra senųjų lietuviškų maldaknygių ir šiaip draudžiamojo laiko brošiūrėlių. Iš akmens ir metalo išdirbinių yra akmens kirvukų (perkūno kulkų), metalinių žiedų, orderių ir kt. Iš medžio dalykėlių yra šventųjų stovylėlių, medinių klumpių, šaukštų ir kt. Muziejėlin renkamos fotografijos iš vietos ir apylinkės gyvenimo, taip pat ir šiandieninė istorines vertes literatūra.

Įdomus ir svarbus dalykai, kurie yra muziejėly, tai mokinių istorijos rašto darbai (su kritikomis). Čia yra ir labai įdomių dalykų, kaip „Napoleono paminklas Požerūnuose 1812–1912“, „Stačiatikių cerkvės Tauragėje istorija“, „Tauragės liuteronų bažnyčia“, Tauragės katalikų kapinės“ ir kt.“ (Tauragės rajono B. Baltrušaitytės viešoji biblioteka, Atminties lobynas 3, „Tauragės mokytojų seminarija 1923–1942 (1944)“)

1924 m. Tauragės pilyje įsteigta Tauragės aukštesnioji komercijos mokykla, laikoma dabartinės Tauragės M. Mažvydo progimnazijos ištakomis. Knygoje rašoma, jog į komercijos mokyklos muziejų buvo perduoti Dionizo Poškos Baublių eksponatai, kurie karo metu tiesiog dingo.

Muziejaus Etnografijos ekspozicija 1999 m.

Muziejaus Etnografijos ekspozicija 1999 m.

Autorius: Romualdo Vaitkaus nuotrauka

Kaip rašoma E. Davidonienės ir E. Mažrimo bei Vidos Kazakevičienės sudarytoje knygelėje (2000 m.) „Iš Tauragės rajono kraštotyros sąjūdžio istorijos (1962–1990)“, sovietmečiu Tauragėje kraštotyrinę veiklą iš esmės vykdė tik rajono kraštotyros draugija, kuri veikė ir visoje Lietuvoje, (suburta 1962 m.,). Ir nors kai kur šalyje kraštotyros draugijų iniciatyva buvo kuriami kraštotyros muziejai, Tauragės rajone toks neatsirado iki pat Atgimimo. Aktyviai veikė ir mokyklinės kraštotyros sąjūdis, kurį organizavo mokytojai. Mokyklų muziejai (literatūroje minimas stiprus I-osios vidurinės mokyklos, Tauragės M. Mažvydo progimnazijos muziejus).

Švenčiame 35 metus istorijų

Tad 1990-aisias, didžiulių permainų metais, kai, anot muziejininkės Viliutės Ružinskaitės, „buvo ne muziejų kūrimosi metas – Sausio13-oji, blokada, žmonėms rūpėjo išlikti, važinėjant svetimos kariuomenės tankams“, vietos kultūrininkų sumanumo dėka, pavyko surinkti nedidelį fondą iš organizacijų, mokyklų vadovų, pavienių asmenų. Per pirmuosius metus buvo surinkta 1000 eksponatų, 1992 m. atidaryta pirmoji – etnografijos ekspozicija. Pirmoji paroda – Juzefos Bružienės tapybos darbų – buvo atidaryta 1991 m. rudenį.

Minėdami 35-uosius veiklos metus, šiemet kviesime bendraamžius ateiti į muziejų nemokamai. Rinksime Tauragiškių istorijas. Kalbinime muziejininkus. Diskutuosime ir švęsime.

O pradedame nuo Kovo 11-osios fotografijų konkurso: pasidalinkite, kaip Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną minite Jūs. Teko pasidaryti įdomią asmenukę dalyvaujant renginyje? Sukūrėte išskirtinę meninę instaliaciją? O gal turite savo draugų, šeimos ar kolektyvo šventimo tradicijų? Kviečiame dalintis savo laisvės šventimo akimirkomis, tradicijomis, iniciatyvomis ir dalyvauti foto istorijų konkurse. Daugiau informacijos – muziejaus svetainėje.

Pasidalinkite su drauge ar draugu

Daugiau naujienų

Startuoja pavasarinė „Maisto banko“ akcija: pagalbos reikia 620 tūkst. žmonių

Jau 38-ąjį kartą visoje Lietuvoje rengiama „Maisto banko“ akcija parduotuvėse  prasideda šį penktadienį nuo 15 val. ir tęsis šeštadienį nuo 10 iki 19 val. Šiemet ji vyks 438 prekybos vietose, 78 miestuose ir miesteliuose, o paramą rinks ne tik iniciatyvos organizatorius „Maisto bankas“, bet i

Prieš teismą stos nužudymu kaltinamas tauragiškis

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo ir nužudymo pareikšti 36-erių Tauragės gyventojui. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo perseki

Dėl nepalankių oro sąlygų yra galimybė pratęsti šildymo tiekimą

UAB Tauragės šilumos tinklai informuoja, kad nors šildymo sezonas oficialiai pasibaigė, esant nepalankioms oro sąlygoms (žemai oro temperatūrai, drėgmei ar komforto stokai), yra galimybė laikinai pratęsti šildymo tiekimą. Ką daryti, norint pratęsti šildymą?1. Prašymas administratoriui, surinkus gyventojų sutikimą

Knygą apie Putiną parašęs prancūzas Michel Eltchaninoff: Norėjau kuo greičiau perduoti žinią vakariečiams, kad Putinas nėra pokštas, ne tik įvaizdis

Vilniuje gegužės 21-22 dienomis vyksiančioje tarptautinėje Sacharovo konferencijoje pranešimą skaitysiantis filosofas iš Prancūzijos Michel Eltchaninoff sako: „Putinas įsitikinęs, kad Rusija yra imperija. Jis pats sakė, kad imperijos sienos „kvėpuoja“ – tai reiškia, kad jas galima keisti, galima „ž

Pavasarinė alergija kamuoja trečdalį gyventojų, tačiau gydosi ne visi – kuo tai gresia?

Kiekvieną pavasarį pradėjus žydėti medžiams ir augalams, žiedadulkių koncentracija ore ženkliai išauga, sukeldama alergines reakcijas jautriems asmenims. Ši problema kamuoja nemenką šalies gyventojų dalį – kone trečdalis jų (30 proc.) kasmet patiria įvairaus intensyvumo alerginius simptomus, rodo „Lietuvos draudimo"

Varžybos, kurių metu dalyviai leisis į įspūdingą, beveik 400 kilometrų maršrutą po Tauragės kraštą

Prie mikrofono - Rimgaudas Gruzdys, vienas organizatorių ir VšĮ „APK Motorsport“ direktorius. Kalbamės apie unikalų renginį Tauragėje – „Asfalto ir purvo nuotykis: Tauragės pavasaris 2025“. Kalbino Arūnas Graželiūnas. https://open.spotify.com/episode/0PxOiEnxRJUYIYBxicrjED  Gegužės 10 dieną, še&sca

Pokalbis su dailininke Areta Didžioniene. Apie drąsą pradėti kurti

Kalbamės su Tauragės kultrūos centro dailininke, edukatore Areta Didžioniene. Pokalbis sukosi apie... meną – tokį neaprėpiamą, tokį begalinį, įvairų ir nenuspėjamą.  https://open.spotify.com/episode/4OUP3Ies07Z29SJDn9Pen4 Kalbino Arūnas Graželiūnas. Tauragės kultūros centro nuotr.

Dovydas Pancerovas: didžiausia dovana, kai skaitytojas pagauna mano žaidimo taisykles

Penktadienį, Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žurnalistas ir knygų autorius Dovydas Pancerovas pristatė savo knygą  „Pragaro vartai“.Prieš susitikimą bibliotekoje Dovydas Pancerovas apsilankė Tauragės radijo studijoje. Kalbėjomės apie romaną „Pragaro vartai“

Tauragėje demaskuoti narkotinių medžiagų platintojai ir pirkėjai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sėkmingai demaskavo narkotinių medžiagų platintojus bei pirkėjus. Kratų metu pareigūnai aptiko ir paėmė narkotinių bei psichotropinių medžiagų, taip pat grynųjų pinigų, įtariama, gautų iš nusikalstamos veikos. Balandžio 30 d. apie 17.40 val. Tauragėje, Bernotiškės gatvė

Tauragės rajono savivaldybėi suteiktas Europos Sąjungos Klimato neutralumo misijos (EU Mission Label) ženklas

Tauragės rajono savivaldybė žengia dar vieną svarbų žingsnį siekiant klimato neutralumo – mūsų savivaldybei suteiktas Europos Sąjungos Klimato neutralumo misijos (EU Mission Label) ženklas. Šis įvertinimas patvirtina ambicingus klimato veiksmų planus ir atveria naujas galimybes investicijoms bei tarptautiniam bendradarbiavimui. Taura

Oficialu: Rokas Baciuška tapo gamyklinės „Defender“ komandos lenktynininku

Britų nuotykių simbolis, prekės ženklas, Defender žengė svarbų žingsnį pasirengimo link, siekiant debiutuoti Pasaulio ralio–reidų čempionate (W2RC) – atliktas pirmasis prototipo Defender Dakar D7X-R bandymas Maroke, taip pat paskelbti du elitiniai lenktynininkai. Keturiolika kartų Dakaro ralį laimėjęs Stéphane’as Peterhans

Operetė „Tūkstantis ir viena naktis“ – svajinga kelionė į Rytus, kurioje triumfuoja meilė

Gegužės 23, 24 ir 29 dienomis, minint „valso karaliaus“ Johanno Strausso jaun. 200-ąsias gimimo metines, Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pristatys Lietuvoje pirmą kartą statomą operetę „Tūkstantis ir viena naktis“. Operetės siužetas nukels į rytietiškų pasakų pasaulį, kur meilė, kaip ir dera operetėje, triumfu